Election round up: Full list of wards and candidates

editorial image
0
Have your say

In less than a month hundreds of candidates will be biting their nails as 17 wards go up for re-election.

Below is a list of the runners and riders for wards from Bletchley and Fenny Stratford to Walton.

Bletchley and Fenny Stratford Ward

John Charles George Bailey – Conservatives

Paul Arthur Bowler – Green Party

Sue Burke – Lib Dem

Adrian Bruce William Pitfield – UKIP

Rita Evelyn Venn – Labour

Bradwell Ward

Philip Stephen Gerrella – Independent

Patrick McQuillan – Lib Dem

Shouket Mirza – Conservatives

Pauline Ann Wallis – Labour

Campbell Park Ward

David John Batt – UKIP

Reggie Chopra – Conservative

Isabella Forsyth Fraser – Independent

Darron James Kendrick – Lib Dem

Paul Joseph Williams – Labour

Denbigh Ward

Steven Roy Beaumont – UKIP

Edis Bevan – Lib Dem

Liz Campbell – Green Party

Maggie Geaney – Conservatives

Michael Robert Legg – Labour

Eaton Manor Ward

Kevin Joseph Geaney – Conservatives

Ali Hussain – Green Party

Stuart Leeming - UKIP

Alfred Vella - Lib Dem

Alan Robert Webb – Labour

Emerson Valley Ward

Sean Nathan Barnes – Lib Dem

Philip Martin Buckley – Green Party

Mohammed Khan – Labour

Philip Pinto – UKIP

Gerald Keith Small – Conservatives

Loughton Park Ward

Don Hoyle – Conservatives

Michael William Lovell – Green Party

Jean Elizabeth Temple - UKIP

Christopher Philip Thompson – Lib Dem

Peter John Todd – Labour

Middleton Ward

Kat Creaser – Green Party

Sam Crooks – Lib Dem

Rachael Anne Martin-Smith – Labour

Peter Thomas MacDonald – Conservatives

Roger Graham Nye – UKIP

Newport Pagnell North Ward

Paul Edward Alexander – Lib Dem

Mike Barry – Independent

Graham Findlay – Green Party

Marc Noble O’Brien – UKIP

James Harry Orr – Conservatives

Alan Price – Labour

Newport Pagnell South Ward

Richard Ernest Abery – Conservatives

Bob Dunckley – UKIP

Douglas McCall – Lib Dem

Martin Ronald Petchey – Labour

Olney Ward

Peter James Geary – Conservatives

Dana Green – UKIP

Courtney Jones – Labour

Joyce Tootill – Lib Dem

Stantonbury Ward

Tom Bulman – Green Party

Margaret Elizabeth Winifred Burke – Labour

Helen Davies – UKIP

Alan Mallyon – Lib Dem

Barbara-Ann Wright – Conservatives

Stony Stratford Ward

Denise Brunning – Conservatives

Tahlie MacNair-Kay – Lib Dem

Arshad Mahoud Majid – Labour

Michael John Sheppard – Green Party

David Tavener – UKIP

Walton Park Ward

Alice Brammall – Conservatives

Francesca Anne Amato Hill – Green Party

Sandra Jayne Lindley – UKIP

Vanessa McPake – Lib Dem

Suzanne Maria Nti – Labour

Whaddon Ward

Uroy Clarke – Conservatives

Tony Mabbott – Green Party

Stuart Moore – UKIP

Rosemary Snell – Lib Dem

Elaine Wales – Labour

Wolverton Ward

Alan Herbert Francis – Green Party

Mike Galloway – Lib Dem

Richard Gates – Conservatives

Ronen Ghose – UKIP

Robert James Middleton – Labour

Woughton Ward

Lorraine Brusby – Conservatives

John Barry Creaser – Green Party

Michael Thomas Kearney – UKIP

Hannah Frances O’Neill – Labour

Tony Oyakhire – Lib Dem