GALLERY: Milton Keynes Food & Leisure Awards winners revealed

Mark Austin wins the Best Chef award at MK Food & Leisure Awards; picture courtesy of MKFM

Mark Austin wins the Best Chef award at MK Food & Leisure Awards; picture courtesy of MKFM

0
Have your say

THE very best food and leisure venues across the city were honoured at a glitzy ceremony last night.

The winners of the inaugural Milton Keynes Food & Leisure Awards, backed by Milton Keynes Citizen, were announced at a gala awards night at The Swan in Milton Keynes Village.

MK Food Awards: Best Restaurant winners The Crooked Billet

MK Food Awards: Best Restaurant winners The Crooked Billet

The sell-out event honoured the best restaurants, pubs, hotels, chefs, gyms and destinations in MK. Its remit goes beyond simple food and drinks with gongs also announced for the best waiter or waitress, best hotel and best apartments.

Mark Austin from The Swan, Salford won the night’s big prize by scooping the Best Chef award, beating off the challenge of second placed Terry Pritchard from Chitcheley Hall.

The prestigious Best Restaurant gong was won by the Crooked Billet, while the Best Bar was named as The Living Room.

A full list of winners can be found below.

The event was compered by Chris Gregg from MKFM, while students from De Vere Academy of Hospitality acted as waiters and waitresses and guests were treated to a special goody bag from Krispy Kreme at the end of the evening.

Singers Scott Finley and Ellie Antonini from Real Music MK provided entertainment during the night, while a bumper raffle raised £1,035 for The Food Bank.

A gallery of the winners can be seen by clicking the link to the right of this story. All pictures were provided courtesy of MKFM.

Gym of the Year

Nominees: David Lloyd, Kiss Gyms, Bannatynes, Fit4Less, Virgin Active

Winner: Kiss Gyms

Best Serviced Apartments

Nominees: Cotels, City Apartments, Executive Lettings, Prime Location, City Stay Apartments

Winner: City Apartments

Hotel of the Year (Under 50 Rooms)

Nominees: Menzies Flitwick Manor Hotel, Premier Inn MK East, Premier Inn MK South, Villiers Hotel, Swan Revived Hotel, Premier Inn MK Central

Winner: Mercure Hotel

Hotel of the Year (Over 50 Rooms)

Nominees: Doubletree by Hilton, Holiday Inn Express, Hilton Kent’s Hill, Holiday Inn J14, Inn at Woburn, Jurys Inn, Premier Inn Furzton, Ramada Encore

Winner: Hilton Kents Hill

Pub of the Year

Nominees: The Hungry Horse (Woburn Sands), The Carrington Arms, The Black Horse (Woburn), The Crooked Billet (Newton Longville), The Black Horse (Great Linford), Betsey Wynne, The Swan Salford, The Swan in Woburn Sands

Winner: Black Horse Woburn

Best Bar In The Milton Keynes Area

Nominees: All Bar One, The Living Room, Revolution, Slug & Lettuce, Turtle Bay, TGI Friday’s, Las Iguanas, Browns Brasserie

Winner: The Living Room

Family Restaurant of the Year

Nominees: Harvester (Eastlake), The Hungry Horse (Broughton), Harvester (Xscape), Frankie and Benny’s, Giraffe, Pizza Express (Midsummer), TGI Friday’s, Wagamama

Winner: Hungry Horse Broughton

Best Asian Restaurant

Nominees: Zinga, Taipan, Jaipur, Naidni, Rajdhani, Orchid Lounge, Kardamom Lounge, Calcutta Brasserie

Winner: Calcutta Brasserie

Best Branded Restaurant

Nominees: Strada, Las Iguanas, Giraffe, Yo Sushi, Wagamama, Pizza Express

Winner: Wagamama

Best Newcomer

Nominees: Turtle Bay, Purple Goose, Jamie’s Italian, Carluccio, Yo Sushi, Chimichanga, Browns Brasserie

Winner: Purple Goose

Best Long Standing Restaurant

Winner: Rajdhani

Best Restaurant in the MK Area

Nominees: The Purple Goose, Robinsons, Oliviers, The Birch (Woburn), The Swan (Salford), The Black Horse (Woburn), Brasserie Blanc, The Carrington Arms, The Crooked Billet (Newton Longville), Betsey Wynne

Winner: Crooked Billet

Waiter or Waitress of the Year

Nominees: Francisco Martinez (Browns Brasserie), Andy Findlay (Giraffe), Liam Clarke (Black Horse in Linford)

Winner: Francisco Martinez Browns (Browns Brasserie)

Outstanding Service

Winner: Bob Sapsford (Red Lion Salford)

Starter of the Year

Winner: Turtle Bay - Beach Food Platter

Main Course of the Year

Winner: Crooked Billet - Veal Weiner Schnitzel

Dessert of the Year

Winner: Purple Goose - Bread and Butter Pudding

Best Asian Chef

Nominees: Mohammed Nosir (Zinga), Saj Khan (Calcutta Brasserie), Akbar Ali (Kardamom Lounge)

Winner: Sajid Khan (Calcutta Brasserie)

Best Chef

Nominees: Terry Pritchard (Chitchley Hall), Paul Carpener (Kingfisher country golf course), Mark Austin (The Swan in Salford), Scott Ludlow (Purple Goose), David Green (Mercure Parkside Hotel), Shanti Bhushan (Brasserie Blanc)

3rd place: David Green (Mercure Hotel, Parkside)

2nd place: Terry Pritchard (Chitcheley Hall)

1st Place: Mark Austin (The Swan Salford)