MK athletes dominate first Youth League meet

editorial image

A brilliant start in the new Youth Development League saw Marshall Milton Keynes AC dominate the first match of the Midlands East Division One in Leicester.

Scoring 743 points, the city club were over 200 points clear of 2nd placed Charnwood (537) and 3rd Leicester Coritanians (376).

The Men’s team started well in the 100m with 3rd for Taylor Cowan-Williams 12.3s and 1st for Lee Westley 11.8s. In the 200m it was 3rd for Nic Williams 24.1s, 2nd Lee Westley 24.1s and 2nd also for M17 Harrison Caird 24.7s. The 400m brought a win for Tom Purton (M20) 51.6s with 2nd from Archie Rippin (M17) 54.9s.

It was better still in the 800m with 3rd by Ryan Burling (M20) 2m 04.5s, 2nd Oli Lum (M20) 2m 12.8s and 1st Archie Rippin (M17) 2m 01.4s. And the 1500m resulted in two M20 wins courtesy of Ryan Burling 4m 21.8s and Owen Seamark 4m 35.6s, while in the 3000m it was 3rd by Owen 9m 52.8s, 2nd Charlie Wheeler 10m 28.1s and 2nd Toby Herdman-Smith 10m 26.4s.

With no M20 sprint hurdlers it was left to M17 100m hurdler Ben Brown to take 3rd in 17.0s but the 400m hurdles resulted in 2nd for Michael Greener 72.9s and 1st by Ben 65.6s.

Over the less movable 2000m steeplechase barriers, Michael Greener grabbed 2nd in 8m 03.0s while in the M17 1500m race George Wheeler won in 5m 54.6s.

The high jump produced 2nd for Chuko Cribb clearing 1.50m with 3rd for Callum Ballantyne 1.45m. Two 2nd places came in the long jump as Chuko leapt 6.24m and Harrison Caird 5.24m, with 3rd by Tyrell Dankwa 5.19m.

Two wins in the triple jump by Chuko 13.96m an Callum Ballantyne 10.37m with 3rd for Louis Swinden 9.79m added more useful points. In the shot Lewis Barnes was 3rd putting 12.48m with M17 Tyrell Dankwa winning with 7.65m and in the Discus Lewis was 2nd throwing 39.30m with 1st for Jonathan Pownall 32.79m. It was 2nd again in the hammer for Lewis 44.12m, 3rd for Oli Lum 8.74m and 1st for Jonathan Pownall 37.49m.

Finishing a long day with the javelin, Lewis grabbed 3rd spot 36.25m, Daniel Oderinde 2nd 7.57m and Jonathan Pownall 1st 54.05m. After a set back in the 4x100m relay the 4x400m made no errors to win in 3m 45s.

The Women also had a great start with the 100m yielding 3rd for Becky Davies 13.2s, 2nd Alice Ritchie 13.0s and 2nd Dorothy Oduguwa 12.8s with the 200m producing 2nd places for Alice 28.0s, Melody Brammer 28.4s and Elysia Marriott 27.8s.

The 400m also resulted in 2nd places for Katie James 70.3s and Maya Jennings 65.6s with 2nd in the 300m by Amy Botham 46.1s. It was even better in the 800m as Leigh Inness 2m 45.8s crossed the line 3rd but Kai Kahembe won in 3m 05.4s as did Amy Botham 2m 27.8s while in the 1500m Katie James was 3rd 6m 18.1s and Maya Jennings 2nd 6m 18.2s.

There was a 2nd place in the 3000m by Sophia Cliffe 11m 19.5s with win in the 100m hurdles for Becky Davies 17.9s and 3rd in the 80m hurdles for Dorothy Oduguwa 13.3s while a win came in the 300m Hurdles by Maya Jennings 50.2s.

A 3rd place came in the 1500m steeplechase for Leigh Inness 6m 18.2s and in the high jump Laura Zialor won clearing 1.55m Elizabeth Read was 2nd 1.35m and Lucy Johnston 1st 1.45m.

Another win came in the pole vault as Laura Zialor cleared 2.30m and in the long jump Becky Davies leapt 4.78m for 2nd, with 1st by Lucy Johnston 4.69m and 2nd for Naomi Greener 5.11m. The triple jump produced wins for Lucy Johnston 10.63m and Elizabeth Read 9.89m with 2nd for Laura Zialor 10.76m.

It was 2nd place in the shot for Kayleigh Presswell 9.19m, 1st by Laeken Impey 6.60m and 2nd Davina Oduguwa 8.48m and there were three 2nd places in the discus from Kayleigh Presswell 29.08m, Katie James 15.42m and Davina Oduguwa 16.28m.

However, the best result of the day came with clean sweep in the hammer thanks to Kayleigh Presswell 47.47m, Kai Kahember 22.23m and Laeken Impey 37.74m while the javelin resulted in 2nd by Kai Kahembe 11.50m and 3rd Laeken Impey 20.47m. A good 2nd in the 4x100m relay 55.3s was surpassed by victory in the 4x300m relay 3m 07.9s.