Young MK athletes enjoy winning high

editorial image
0
Have your say

Marshall Milton Keynes AC’s youngsters made the most of their home track advantage to win the Youth Development League match at Stantonbury.

The U17 and U20 squads were in action and one of the many highlights of the day was the new league record of 14.37m by Chuko Cribb in the triple jump, while the F15 4x100m club record was broken by the quartet of Rachel Oderinde, Lizzie Adam, Ebony Carr and Grace Linnett with victory in 50.8s.

The result went to form as the top five clubs finished in their current league placings, with MK (699 points) beating off rivals Charnwood (501) and Leicester Coritanian (421) on the day to stretch their lead in the overall standings after the second match of the season.

It was sluggish start for the M20 squad with the first podium places waiting until the 400m with 2nd places for Tom Purton in 50.1s and Harrison Caird (M17) 53.3s.

The 800m produced a win for Ollie Lum 2m 08.1s and 3rd for Sam Redding 2m 06.0s, while in the 3000m there was another 3rd for Toby Herdman-Smith (M17) 10m 26.2s and in the 2000m steeplechase it was 2nd for Michael Greener 7m 49.3s.

In a great track finale both relay teams won with the 4x100m quartet finishing in a time of 45.3s and the 4x400m squad in 3m 40.0s.

Three 2nd places from Lewis Barnes came in the discus 40.09m, the shot 12.94m and the hammer 43.91m, with a 3rd for Ollie Lum 8.44m.

A double victory came in the javelin courtesy of Redford Curtis (M17) 49.21m and Lewis Barnes 35.64m, while in the long jump there was a 2nd place for Chuko Cribb 5.18m, with 3rd Harrison Caird (M17) 5.59m, before Chuko leaped into the record books with his 14.37m triple jump.

Chuko rounded off a great day with a win in the high jump 1.80m, and there was another 3rd in the pole vault by Lewis 2.30m.

The M17 team started with two 3rd and 2nd in the 100m and 200m thanks to Lee Westley 11.6s and 23.0s respectively. There were wins in the 400m and 800m by Archie Rippin recording 52.7s and 2m 01.9s respectively, while George and Charlie Wheeler added 3rd places in the 1500m 4m 43.2 and 3000m 10m 26.1s.

Hurdler Ben Brown grabbed good points with 2nd in the 100m race 16.1s and 1st in the 400m event 63.6s, while Owen Seamark won the 1500m steeplechase in 5m 05.2s.

Like their elder counterparts, both relay teams took maximum points with the 4x100m squad finishing in 49.2s and the 4x400m in 3m 50.6s.

Three wins by Jonathan Pownall with 32.87m in the discus, 33.77 in the hammer and 52,80 in the javelin kept the point flowing, and Tyrell Dankwa added a 3rd in the shot, putting 7.35m and 2nd in the long jump 5.49m. Callum Ballantyne was 3rdin the triple jump 10.05m and 2nd in the high jump 1.40m.

A win and a 3rd in the 100m A for Alice Ritchie 13.2s and Dorothy Oduguwa (F17) 12.9s set the F20 team off well and Alice added a 3rd in the 200m 26.7s. Second in the 800m and 3rd in the 3000m by Sophia Cliffe (F17) 2m 26.4s and 10m 43.3s respectively with 3rd in the 1500m for Amy Botham (F17) 5m 18.1s.

More good points came in the 400m hurdles with a win for Vicky Ashley 74.2s and 3rd by Alice Ritchie 73.2s, while in the 1500m steeplechase it was 2nd for Jasmine Finlay 5m 51.5s.

The 4x100m relay team took 2nd spot in 53.8s, with the discus yielding 1st by Davina Oduguwa (F17) 16.88m and 2nd Kayleigh Presswell 29.87m who then won the hammer 49.48m, with a win also for Kai Kahembe (F17) 23.49m.

The pair then took 3rd in the javelin with throws of 25.69m and 11.20m, and there was a win in the shot courtesy of Katie James 6.65m and Kayleigh grabbed another 3rd with her 9.60m putt.

Two 2nd places came in the long jump with Naomi Greener (F17) clearing 5.27 and Rita Twum 4.22m, while the triple jump produced a win by Elizabeth Read 9.78m and 2nd for Laura Zialor (F17) 10.01m who then won the high jump, leaping 1.50m with 2nd for Elizabeth 1.30m.

A great 1st and 2nd by Elysia Marriott with 13.1s in the 100m and 27.7s in the 200m gave the F17 team a fine base to build on, and a win in the 1500m by Isabella Thornton-Bott 5m 31.9s kept up the momentum which continued with victory in the 300m hurdles by Maya Jennings 48.8s and 2n din the 80m Hurdles for Lucy Johnston 12.8s.

Like their male compatriots, both belay teams claimed top spot with the 4x100m team crossing the line in 52.7s and 4x300m squad in 3m 01.1s.

The field events started with two wins thanks to Laeken Impey throwing 16.98m in the discus and 37.76 in the hammer. Laeken then added a 2nd in the javelin with 19.46m, while in the shot it was 2nd also for Davina Oduguwa 8.74m.

Two more 2nd places came in the long jump as Beth Mortiboy cleared 4.94m and in the triple jump with Lucy Johnston 10.60m who then won the high jump 1.50m. And to conclude a fantastic day for the club, Laura Zialor won the pole vault with 2.60m.