Pownell leads the way for athletics club

editorial image

The U17s/20s track and field team from MMKAC picked up another third place in the second round of the Youth Development League.

Rugby and Northampton came away with the victory, with Birchfield Harriers runners-up, leaving MMKAC in a comfortable third spot.

There was some fine sprinting in the under 20 events where in the 100m both Ryan Walker(10.93) and Daniel Oderinde (11.0) placed second in their respective races.

Ryan was also second in the 200m (22.23) and in doing so set personal bests for both distances.

Hardest worked athlete in this age group was Jonathan Pownall who contested no less than five of the field events.

He won his speciality, the javelin, throwing 51.01m, took second places in the pole Vault(2.90m) and discus(33.05m) and thirds in the hammer (37.93m) and shot (9.87m)

For the under 20 ladies third places in the sprints went to Elysia Marriott (100m/12.79), Casey Hodges(200m/26.59) and Annie Jankowiak (4mm/63.30). Charlotte Moyse was also third in the A 1500m whilst Sophia Cliffe took second in the B race.

In the field Laeken Impey continued her good form in the hammer winning with 44.01m, Sade Ross threw 26.70m for second B placing.

In the jumps Lucy Johnston took second places in the long jump (5.25m) and high jump (1.45m) with Kewe King winning the B high jump (1.40m) and placing second in the pole vault (2.00m).

For the U17 men Joshua Rooney scored good points in the hurdle races, 3rd over 100m (15.64) and 2nd in the 400m (62.2).

He also triple jumped 11.90m for another 3rd place.

In the middle distance races, Ewan Forsythe placed 2nd in the A 1500m race (4.32.18) with team-mate Connor Marley winning the B race (4.42.52).

Devon Harford ran 10.08.7 for 2nd place in the 3000m with Jake Cox taking 2nd in the B race(10.18.85).

Best throws results was Alex Hambling’s shot put of 11.90m for 2nd place.

The under 17 ladies picked up good points across their events.

Molly Adams swept to a lateral jumps double winning both the long (5.42m) and triple jump (10.51m).

An interesting double from Rhona Grant who won the B 800m (2.27.50) and the A high jump clearing 1.53m.

Emma Mears had to settle for 2nd place in the 1500m on this occasion (5.03.1) but later won the steeplechase over this distance(5.32.08).

In the sprints Rachel Oderinde placed 3rd in the 100m (12.67) and won the B 200m in 26.90.