Swords cuts through cross country competition!

editorial image
0
Have your say

THERE was ‘real’ cross country weather for round three of the Chiltern League as Marshall Milton Keynes Athletic Club had a virtual home match at Stowe.

The freezing conditions around the undulating and very slippery course proved very good for the club though as they recorded their first victory of the season.

Although it was not enough to catch either Bedford or Windsor for the overall lead, there are now just over 200 points separating the three teams at the top of the league.

Hot off her 3rd place finish in the European trials Beth Swords (F17) won her race as did Jasmine Finlay (F15), while it was 2nd for Sam Redding (M17) and 3rd for Tanya Taylor (FS) and Charlton Kerr (M13).

It was a particularly good day at the office for the men as the seniors, juniors and U13 boys all won with Tom Comerford having an excellent run for 4th place to lead the senior team home, taking 27m 46s.

In 9th place was Matt Eager leading the junior (M20) team to victory in 28m 44s followed by 13th Chris Hearn 29m 09s and 24th Paul Erwood 29m 48s with the remainder of the junior team in close order with 26th Chad Lambert (M20) 29m 51s, 30th Sam Deathe (M20) 30m 05s and 32nd Eliot Winter (M20) 30m 16s.

Completing the scoring team were 34th Ross Threfall 30m 26s, 49th Matt Clarke 31m 34s and 50th Bayah Gatluak 31m 35s.

It was an equally good day for the U13 boys who won courtesy of 3rd placed Charlton Kerr 10m 46s, 4th Owen Seamark 10m 52s, 8th Dominic Murphy 11m 12s and 10th Louis Clarke 11m 21s.

It was 3rd place also for Tanya Taylor as she led the senior women to 2nd spot taking 22m 20s with 5th Lara Bromilow 22m 51s, 14th Sarah Cox 24m 22s and 22nd Lauren Cripps 25m 32s.

The U20/17 women lost their unbeaten record with a 2nd place finish, that despite a brilliant individual win by Beth Swords (F17) 17m 24s aided by 6th Elle Roche (F17) 18m 23s and 13th Alex Clinkard (F17) 19m 38s.

It was a repeat performance by the U15 girls who took 2nd spot and an individual win by Jasmine Finlay 12m 10s with 6th Sophia Cliffe 13m 03s, 9th Amy Botham 13m 19s and 16th Fern Yull 13m 52s completing the scoring team.

The U15 boys finished 5th as Josh Knight came in 14th 14m 18s, 26th Sam Cadigan 15m 16s, 30th Harry Morton 15m 31s and 33rd Callum Tierney 15m 51s.

The veteran men also finished 5th on the day thanks to 59th Steve Herring (M40) 32m 04s, 66th Ian Lamb (M40) 32m 45s, 68th Ian Van Lokven (M40) 32m 56s and 94th Chris Mahon (M40) 34m 46s.

An incomplete veteran women’s team finished 6th with 38th Julie Dalzell (F35) first back in 27m 57s, 39th Diane Baldwin (F45) 28m 16s and 66th Ursula Ghaleb (F55) 32m 46s.

Also fielding incomplete teams were the U17 Men with 2nd for Sam Redding 19m 43s and 18th for Steve Cox 22m 47s while only 10th placed Cameron Beazley-Clarke 8m 06s represented the U11 boys.

The U13 girls had 27th Sophie Botham 13m 22s, 29th Rebecca Herring 13m 26s and 43rd Megan Frankland 14m 40s while the U11 girls were represented by 14th Molly Adams 8m 55s and 23rd Libby Herdman-Smith 9m 31s.