Zialor leaps to indoor bronze

Athletics
Athletics

Laura Zialor was the star for Marshall Milton Keynes Athletic Club at Lee Valley taking the bronze medal in the Under 20 triple jump.

She leapt 11.45m for both an U20 and senior club record.

Over 200m Aaron Adam clocked 22.90 for second place in his senior men’s heat as did Elysia Marriott recording 27.72 in the U20 races.

Both move up to no 7 in the respective club rankings.

Devon Byrne opened her multi-events season competing in the England Athletics Senior Women’s Pentathlon at Sheffield.

Commencing with the 60mHurdles where Devon clocked 9.57, she then high jumped 1.53, threw the shot 10.77m. long jumped 5.05m and finished with the traditional 800m in 2:28.35.

After two events Devon was in 12th position but a strong finish saw her move up to 10th overall with a score of 3316pts. Within the U23 age group Devon placed 5th.

Two younger ladies competed in a Midland Counties indoor meet at Birmingham and Naomi Greener won the U20 long jump with 5.21m and moved to no 2 on the all-time club rankings for this age group. Club mate Lucy Johnston cleared 5.07m.

MMKAC runners were in action at six of the popular Saturday 5km runs and produced two winners.

Mark Ryall won the Milton Keynes race with a fast time of 15.55 whilst across at Buckingham, Mark Palser won in 18.18. John Skelton ran at Cardiff and placed 39th, first M60 with a time of 19.25, 6th fastest in the UK to-date for this age group.

Sportshall athletics is gaining more and more popularity and Buckinghamshire teams (comprising nearly all youngsters from MMKAC) travelled down to Burgess Hill, Sussex to contest the South-Eastern Regional Sportshall Finals for Under 11 athletes.

Team Manager, Gordon Fallow said: “Spirits were high amongst the athletes on arrival at The Triangle Leisure Centre and the athletes had brought an impressive number of supporters to cheer them on.

“The competition was between eight counties in the South-East Region and involved eight field events and nine relays, with the boys and girls teams competing separately.”

Notable individual performances in the boys’ team came from Pemiwa Aderoju (2nd in the standing long jump), George Ho (3rd in the standing triple jump), Kayo Ojo (2nd in the chest push and 3rd in the vertical jump) and Curtis Brown (2nd in the javelin). For the Girls team, strong individual results came from Charlotte Underwood (2nd in the speed bounce), Tally Scott (3rd in the target throw), Lateefa Agberomi (2nd in the vertical jump) and Lara Moffat (2nd in the chest push).

Both the boys and girls relay teams scored consistently well and at the end of the competition, hopes were high of team medals.

Agonisingly, both the boys and girls teams finished a close fourth place, but with the top three teams only separated by five points in the boys’ competition, the team left confident that they had done their best.