DCSIMG

MK remain in the running, despite being runners-up!

editorial image

editorial image

IT was a mixed day for the rather small Marshall Milton Keynes Athletic Club contingent at the third Chiltern League match of the season in Slough, but they remain in touch near the top of the table.

Once again the club finished 2nd overall, but this time they lost out to rivals Windsor who have increased their lead over the city side in the overall title chase standings as a result. However, both clubs did gain ground on leaders Bedford.

Another great run from M13 Owen Seamark (pictured above) secured him victory, and both the senior and veteran women’s teams won their events.

There were 2nd places for Gemma Childs (F20), Ian Van Lokven (M50), Kim Lowden (F35) and Diane Baldwin (F45), while Alfie Yabsley was 3rd in the M13 race.

There were also 2nd places for the U15 boys and U15 girls, with 3rd spots for the senior men and U20 women.

Excellent packing by the senior women secured a fine team win, with 4th placed Lara Bromilow leading the way home in a time of 20m 55s.

Not far behind in 6th place was Wendy Webber (21m 43s), with 7th Kim Lowden (F35) heading up the veteran’s team in 22m 04s as 10th Jessica Webb completed the scoring for the senior team in 22m 17s.

The victorious veteran’s team was rounded off by 26th Fran Malin (F45) 23m 40s, 35th Diane Baldwin (F55) 24m 52s and 41st Maria Calleia (F35) 25m 35s.

Both U15 teams grabbed 2nd places, with the boys having the added bonus of a superb individual win from Owen Seamark (12m 45s), with 12th Toby Herdman-Smith 13m 32s, 24th Conrad Webber 14m 24s, and 26th Jacob Tresham 14m 26s.

For the girls, first back in 5th place was Amy Radford (10m 09s) followed by 12th Sophie Botham 10m 51s, 19th Isabella Thornton-Bett 11m 07s and 29th Jade Brown 11m 40s.

Taking 3rd places were the senior men led back by 15th Steven Tuttle in 28m 46s followed by 19th Sam Deathe 29m 02s, 29th Matt Clarke 29m 39s, 32nd Stephen Green 29m 53s, 51st Chris Hearn 31m 00s, 65th Jeremy Vick 32m 00s.

In 76th place was the club’s only junior finisher Tom Cox (M20) 32m 29s, 77th was leading veteran Ian Van Lokven (M50) 32m 30s, 86th Adrian Cox (M40) 33m 25s and completing the scoring team in 106th was Ian Wood 34m 29s.

Completing the 9th place veteran team were 109th Chris Mahon (M40) 34m 46s and 113th Martin Erasmus (M40) 35m 08s, and despite having only one finisher, the junior team was 5th.

Also in 3rd were the U20/17 women led in with another great run for 2nd place by Gemma Childs (F20) 17m 47s, chased by 13th Amy Botham (F17) 19m 14s, 14th Fern Yull (F17) 19m 25s and 17th Ellie Hemming (F17) 19m 56s.

The U13 girls finished 4th with the team spearheaded by 6th Emma Mears 8m 48m, 25th Charlotte Moyse 9m 33s, 30th Chloe Collett 9m 48s and 41st Amber Harman 10m 10s.

It was 5th for the U13 boys helped with great individual run by 3rd placed Alfie Yabsley 9m 35s, with 9th Harvey Green 10m 00s, 17th Jake Cox 10m 25s and 33rd Ed Jennings 11m 01s.

There were 8th places for the U17 men thanks to 26th Ollie Lum 21m 46s, 27th Harry Morton 21m 49s and 29th Brad Kelman 22m 53s, and also for the U11 boys with 16th for Charlie Sanders 5m 43s, 33rd Alfie Lane 6m 00s, 56th James Dowsett 6m 10s and 59th Alex Meijer 6m 13s.

Despite the low turnout the only incomplete team was the U11 girls who finished 13th with 52nd Montana Edghill 6m 45s, 54th Jasmine Trapnell 6m 46s, and 60th Tamzin Hill 6m 55s.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page